۲۳.۱۱.۹۰

جشنواره سی‌اُم

- جشنواره فجر امسال دارد تمام می‌شود. فهرست نامزدهای جشنواره هم مشخص شده. تا چند ساعت دیگر هم اختتامیه است.

- امسال همه هفت-هشت فیلمی که دیدم را در فرهنگ دیدم. قرار است سینما فرهنگ خراب شود و به جایش پردیس بسازند.
- امسال دقیقا هفت تا فیلم دیدم در فستیوال و تقریبا هیچ فیلم خیلی خوبی ندیدم. بر خلاف پارسال که چند فیلم خوب در جشنواره دیدم.
- کلن یکی از مشکلات بزرگ جشنواره امسال تعداد زیاد فیلم‌های پذیرفته شده برای بخش مسابقه بود و برای همین هم بود که داد همه منتقدها در نشست‌های خبری فیلم‌ها درآمده بود.
- تیزر جشنواره و تیزر بهترین فیلم مردمی که اول همه فیلما نشون می‌دادن افتضاح بود. مخصوصن اون تیزر احمقانه فیلم تماشاگران.
- من فیلم‌های ضدگلوله (مصطفی کیایی)، آمین خواهم گفت (سامان سالور)، پل چوبی (مهدی کرم پور)، من و زیبا (فریدون حسن پور)، خوابم می‌آد (رضا عطاران) و یک پذیرایی ساده (مانی حقیقی) را دیدم. البته من و زیبا را نصفه دیدم و وسط فیلم حوصله‌ام سر رفت و بلند شدم.
- من از فیلم‌هایی که حداقل خودم دیدم راضی نبودم و به نظرم جشنواره افت کیفی بالایی داشته. اما هر کدام از این هفت فیلمی که دیدم در همه رشته‌ها کاندید جایزه هستند و به نظرم اوضاع کلی جشنواره هم با این حساب نباید زیاد خوب باشد.
- برف روی کاج‌ها که تا روزهای آخر پیشتاز آرای مردمی بود نامزد هیچ جایزه مهمی نشده جز مکمل زن که به نظر مغرضانه می‌آد. الان توی فارس می‌دیدم که گویا زمزمه‌هایی هست که به فیلم‌هایی با موضوع خیانت زیاد بها داده نشه. مثل این‌که موضوع برف روی کاج‌ها هم خیانته.
- کلن احساس می‌کنم چند ساله که هیئت داوران جشنواره سعی می‌کنه به فیلم‌های با موضوع دفاع مقدس و سینمای معنوی بیشتر بها بده. احساس می‌کنم این شده سیاست‌گزاری جشنواره. با حضور آقای شمقدری طبیعی هم هست.
- من از فیلم‌هایی که دیدم فقط به ضد گلوله، آمین خواهیم گفت و خوابم می‌آد نمره قبولی می‌دهم. از فیلم مانی حقیقی هم راضی نبودم.
- امیدوارم اکبر عبدی برای بازی نقش پیرزن در فیلم خوابم می‌آد، جایزه نقش مکمل را ببرد.
- روزهای زندگی شیخ طادی مثل این‌که پدیده جشنواره امسال است.
- نکته با نمک دیگر این است که اکبر عبدی در فیلم خوابم می‌آد نقش یک زن را بازی می‌کند اما کاندید نقش مکمل مرد شده. منطقا باید نامزد مکمل زن می‌شده. اگر می‌شد که خیلی بامزه بود.